ЗАХИСТ ПЛОДОВИХ КУЛЬТУР ВІД ХВОРОБ
Хвороби, які вражають культурні рослини, можуть стати причиною втрати частини або всього врожаю, а іноді – призводять до загибелі цілої рослини. Як кажуть ворога потрібно знати в обличчя, тому перш ніж застосовувати будь - які препарати, потрібно знати поширені захворювання плодових.
ПАРША. Вражає хвороба багато плодових рослин, однак у всіх культур свій збудник хвороби. Причини для всіх культур схожі, тож на ділянці можуть захворіти декілька культур відразу. Головна причина, чому хвороба з’являється - підвищена вологість грунту. На жаль людина не завжди може контролювати висихання грунту. Адже крім режиму поливу на цей фактор впливає сніг, який тане, кількість опадів навесні і влітку.
- Запущені посадки (занадто велике число дерев в маленькому саду) є причиною появи і швидкого ураження паршою. У такому випадку грунт швидко бідніє, оскільки рослини постійно беруть живлення. У результаті культурі слабшають і починають хворіти. Захист рослин в таких умовах просто необхідний.
- Неправильно підібраний сорт – перш, ніж посадити саджанець на ділянці, потрібно знати сприятливість сорту до тих чи інших захворювань.
- У саду з однаковими посадками хвороба активніше прогресує, ніж у різносортному саду. Що стосується ознак хвороби на різних культурах, то слід звернути увагу на такі симптомі: на кущах агрусу і смородини деформуються плодоніжки, змінюючи колір на оливковий. На листі і пагонах з’являється наліт грибка, квітки засихають і опадають. На листі яблуні і груші з’являються буро – зелені плями. Потім листові пластинки висихають і опадають. На плодах помітні темні плямі, плоди тріскаються і теж опадають. На корі з’явлються деформації і інші зміни. Парша абрикос проявляється плямами на плодах, які ростуть і зливаються між собою.
КОКОМІКОЗ. Поширене захворювання кісточкових кокомікоз завдає серйозної шкоди саду. Черешня, вишня, абрикос, слива страждають від цієї небезпечної хвороби. Ознакою кокомікозу є дрібні плями червоно – коричневого забарвлення. Згодом плям стає так багато, що вони зливаються між собою, а на нижній частині листової пластинки утворюються подушечки сіро – білого відтінку – в них знаходяться спори гриба. До кінця літа листя, уражене грибками, скручується і опадає. При значному уражені плямами - плодоніжки, молоді пагони і плоди. Через хворобу рослина стає слабкою, перестає плодоносити. Взимку вона підмерзає і може загинути. Плоди, навіть якщо дозрівають, не мають яскраво вираженого смаку, їхній вид теж змінюється. Поширюються кокомікоз в теплу, вітряну і дощову погоду (весна –літо).
ІРЖА. Особливо небезпечна хвороба, оскільки вражає не тільки листяні, але і хвойні дерева та чагарники. Декоративні культури при уражені втрачають привабливий зовнішній вигляд, а у плодових знижується врожайність. Симптоми бувають різні, але головний – це пустули (розриви) оранжевого, коричневого та ржавого кольору. Хвороба серйозно знижує імунітет рослини, через що вони стають більш сприятливі до холоду і впливу ззовні. Спочатку гриб вражає пагони, тому переключається на листя. Без належного лікування рослина з часом гине, а також здатна заразити інші культури на вашій або сусідній ділянці. У таких випадках рекомендується використовувати препарати для обробки саду від грибка.
БОРОШНИСТА РОСА. Захворювання вражає практично всі сільськогосподарські культури, зокрема і садові. Борошниста роса особливо часто зустрічається на яблуні. Розвивається в умовах підвищених температур і вологості. Грибок – збудник хвороби – вражає кору, листя, молоді бруньки. Якщо на дереві помітний липкий наліт білого кольору, це ознака хвороби. Згодом він буріє, з’являються темні цятки. Листя й інші ділянки, уражені грибком деформуються, скручуються і всихають. Дерева, хворі борошнистою росою, гірше плодоносять, з них завчасно опадає листя.
АГРОТЕХНІЧНІ ЗАХОДИ ЗАХИСТУ РОСЛИН. Хвороби краще запобігти ніж лікувати. Захист рослин за допомогою агротехнічних заходів знижує ризик ураження грибком. Тому таких простих правил рекомендується ретельно дотримуватися:
-вчасно видаляти опале листя. Причому якщо листя впало з зараженого дерева, його не можна пускати на мульчу або компост. Листя видаляють за межі ділянки;
-регулярна прополка від бур’янів, особливо тих, які є господарями грибків.
- постійний огляд дерев і кущів на предмет симптомів хвороб;
- недостатньо доглядати тільки за садом. Так, парша – це хвороба, яка вражає не тільки плодові культури. Догляд повинен бути комплексним на всі території, а також на сусідських ділянках. Спори грибка переносяться вітром на далекі відстані, тому якщо провести обробку тільки своєї ділянки, цього буде недостатньо;
- глибоке перекопування землі ранньою весною, санітарна обрізка.
-вирощування сортів, стійких до поширених захворювань саду. Навіть на найбільш доглянутій ділянці рослини рано чи пізно можуть захворіти. Щоб цього уникнути, а також для ефективного лікування не тільки плодових, а й інших культур, потрібно використовувати препарати для захисту саду. Одним із таких є препарат «Фітодоктор» для саду. Це біологічний фунгіцид з пролонговою дією. Використовується в якості профілактичної обробки і лікування сільськогосподарських культур від ряду хвороб, викликаних грибками і бактеріями. Особливість біопрепарату для захисту рослин в тому, що основою є спорова бактерія. Вона пригнічує розвиток патогенів, бере учась у підвищенні імунітету рослин, сприяє їхньому росту. Застосовувати препарат можна на вегетуючих рослинах , а також для обробки насіння і посадкового матеріалу. Препарат безпечний для людей, тому його можна застосувати навіть під час збору врожаю, а вживати продукцію – без терміну очікування після обробок.
Першочергові роботи в садах ранньої весни – обрізання дерев із метою освітлення крони, видалення старих відплодоносених і пошкоджених хворобами пагонів, забезпечення оптимального навантаження майбутніми плодами врожаю, внесення азотних добрив під крони дерев (аміачна селітра), полив садів для швидкої регенерації вегетативних і генеративних органів після зимових пошкоджень морозами. Для боротьби з весняними приморозками слід укривати насадження агроволокном (полуниця й окремі ягідні культури). Розвиток інфекційних хвороб починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження хвороба певний час розвивається приховано, без зовнішніх ознак , лише згодом на уражених органах проявляються її симптоми. Серед найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб яблуні в Україні – парша, борошниста роса, моніліоз, альтернаріоз. В умовах весни при великих перепадах між спекою вдень і холодними ночами у яблуневому саду надзвичайно ефективний фунгіцид «Хорус». Коли температура повітря перевищує +15 градусів С, високу ефективність проти парші, альтернаріозу, філостикозу демонструє препарат «Скор». У нього найбільший лікувальний ефект серед фунгіцидів. Навесні плодові культури надзвичайно вразливі до основних хвороб у фазі цвітіння. Для ефективного захисту яблуні від парші, борошнистої роси, альтернаріозу і моніліозу у фазі цвітіння слід застосовувати препарат «Топ». Одна з найбільш шкодочинних хвороб на плодових культурах в Україні – борошниста роса. Збудник хвороби зимує на рослиних рештках і уражених частинах рослин. При перших проявах ураження рослин слід застосовувати препарат «Топаз». Завдяки системній дії цього препарату діюча речовина переміщується по рослині акропетально, трансламінарно і базипетально. За рахунок швидкого засвоєння рослиною і системної дії Топаз має виражений стоп – ефект і лікувальні властивості, навіть якщо зараження відбулось за три дні до внесення препарату.
Захист рослин від хвороб – це важливий етап в догляді за ними. Без своєчасної обробки можна втратити частину врожаю і навіть усю рослину. Щоб дерева, кущі, квіти, овочі радували якісним урожаєм, їм потрібна допомога у вигляді обробок ефективними засобами захисту рослин.
Гріцик Тетяна Михайлівна – головний спеціаліст, державний фітосанітарний інспектор Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.