Поліська територіальна громада
Київська область, Вишгородський район

«Арешт рахунків фізичних осіб в умовах воєнного стану»

Дата: 26.12.2023 13:58
Кількість переглядів: 305

Фото без опису

ЮРИДИЧНА СТОРІНКА

сектор Іванківське бюро правової допомоги відділу безоплатної правової допомоги Вишневського МЦ з НБВПД інформує на запити жителів району

 

«Арешт рахунків фізичних осіб  в умовах воєнного стану»

До сектору Іванківського бюро правової допомоги відділу надання безоплатної правової допомоги Вишневського МЦ з НБВПД звертаються громадяни району із проханням надати роз’яснення, щодо арешту рахунків фізичних осіб в умовах воєнного стану.

 

Чим регулюється?

Закон України «Про виконавче провадження»;

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану».

Як було раніше?

На період воєнного стану фізичні особи могли здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами ДВС, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч гривень.

Що змінилося?

З 06.05.2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану».

 Фізичні особи - боржники, на кошти яких накладено арешт виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі не більше 2 мінімальних зарплат на місяць - 13 400 грн.

У разі накладення арешту на кошти, розміщені на декількох поточних рахунках фізичної особи - боржника в одному банку або у різних банках, для здійснення видаткових операцій має бути визначений лише один поточний рахунок фізичної особи - боржника в одному банку.

У разі наявності декількох виконавчих проваджень стосовно однієї фізичної особи - боржника для усіх виконавчих проваджень визначається один поточний рахунок для здійснення видаткових операцій.

 

!Кількість виконавчих проваджень не впливає на розмір суми, яка не підлягає зверненню стягнення і на яку фізична особа - боржник може здійснювати видаткові операції.

Як визначити рахунок з якого можна буде робити розрахункові операції, якщо заблоковано декілька рахунків в декількох банках?

 Для визначення такого поточного рахунку у банку фізична особа - боржник звертається до виконавця, який наклав арешт на кошти фізичної особи - боржника, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій. Заява може бути подана в паперовій або в електронній формі. У заяві зазначаються номер поточного рахунку, який фізична особа - боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок. Фізична особа - боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.

 

1. Боржник має написати заяву про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій.

У заяві має бути зазначено:

- номер поточного рахунку, який фізична особа - боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій

- найменування банку, в якому відкрито такий рахунок.

 

2. Звернутися з такою заявою до ДВС, який накладав арешт на кошти.

Така заява може бути подана як в паперовій та і в електронній формі.

Як швидко приймається рішення?

3. Протягом двох робочих днів з дня отримання заяви ДВС (державний або приватний виконавець) виносить постанову про визначення поточного рахунку боржника для здійснення видаткових операцій та не пізніше наступного робочого дня після винесення постанови:

  • надає/надсилає відповідну постанову банку (приклад постанови);
  • перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих стосовно боржника.

Якщо стосовно боржника відкриті інші виконавчі провадження, окрім банку ДВС надає/надсилає свою постанову до ДВС (державного або приватного виконавця), які здійснюють примусове виконання у інших виконавчих провадженнях. У такому разі поточний рахунок, зазначений у відповідній постанові, вважається визначеним для здійснення видаткових операцій і в межах таких виконавчих проваджень.

Що робити якщо арешт був накладений виконавцем, який знаходився на окупованій території або на території на якій ведуться активні бойові дії.

 

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 під час дії воєнного стану якщо виконавча служба знаходилась на території, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, то справа буде здійснюватися органом державної виконавчої служби, компетенція якого поширюється на таку територію, за умови якщо такий орган змінив місцезнаходження/місцерозташування на іншу території України або органом державної виконавчої служби, визначеним Міністерством юстиції.

 

Інформація про зміну місцезнаходження органів ДВС або про визначення органу ДВС, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є тимчасово окупована територія України або територія, включена до переліку, публікується на вебсайті Міністерства юстиції України та вебсайтах міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України по мірі її оновлення.

 

Також інформацію можна дізнатися на гарячій лінії Мін.юстиції - 044 364 23 93 (понеділок - четвер з 8 до 17, пʼятниця з 8 до 15:45)

 

Якщо ж справа знаходилась у приватного виконавця, то відповідно до Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" виконавець повинен сам змінити округ на територію де не ведуться бойові дії чи на таку яка не знаходеться в окупації. Для зміни виконавчого округу приватний виконавець повідомляє Міністерство юстиції України про свій новий виконавчий округ, а також надає інформацію про офіс приватного виконавця у новому виконавчому окрузі не пізніше наступного робочого дня з дня зміни виконавчого округу. 

А як же розпорядження КМУ 198-р, воно ж досі чинне?

   Розпорядження КМУ 198-р не знімало арешт з рахунків, а лише дозволяв фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами ДВС (державними або приватними виконавцями), без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100000.

 

Зараз же, відповідно до прикінцевих та перехідних положень  Закону України «Про виконавче провадження» можна так само здійснювати видаткові операції з арештованих рахунків, але в сумі не більше 2 мінімальних зарплат на місяць. Також знімати кошти можна незалежно від розміру заборгованості за виконавчим документом.

 

Зразок заяви клієнта про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій - заява подається у ДВС у паперовій чи електронній формі.

Зразок постанови ДВС про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій - постанова надсилається ДВС листом у банк.

 

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до сектору Іванківського бюро правової допомоги відділу безоплатної правової допомоги Вишневського МЦ з НБВПД, що знаходиться за адресою смт Іванків, вул. Івана Проскури, 26, телефон (045) 91 5-41-64   

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь