A A A K K K
для людей із порушенням зору
Поліська територіальна громада
Київська область, Вишгородський район

Повістки під час війни: хто вручає, де й коли треба йти у військкомат.

Дата: 17.08.2022 08:51
Кількість переглядів: 3251

 

ЮРИДИЧНА СТОРІНКА

сектор «Іванківське бюро правової допомоги» відділу надання безоплатної правової допомоги Вишневського МЦ з НБВПД інформує на запити жителів району

 

«Повістки під час війни: хто вручає,                                                                                де й коли треба йти у військкомат»

 

До сектору «Іванківське бюро правової допомоги» відділу надання безоплатної правової допомоги Вишневського МЦ з НБВПД звертаються громадяни району із проханням надати роз’яснення щодо порядку вручення військових повісток а саме, хто вручає, де й коли треба йти у військкомат.

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Згідно з пунктом 8 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69 "Про загальну мобілізацію" місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців доручено, зокрема організувати та забезпечити у встановленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу.

Загальні положення

Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Основні положення щодо проходження військової служби визначенні Законом України «Про військовий обов’язок та військову службу» (далі - Закон).

Відповідно до статті 15 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу на строкову» військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

Громадяни призовного віку в добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на умовах, передбачених частиною першою статті 20 Закону, та в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.

Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Види повісток у військкомат

На даний момент існує чотири види документів, які можна назвати загальним терміном «повістка».

? Повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних

Даний вид повістки вручається призовнику для внесення відомостей до бази щодо особи призовника, його сімейного стану, інформації про працевлаштування, наявність чи відсутність дітей. Результатом такої перевірки можуть бути виявленні підстави для звільнення від служби в армії, наприклад, за наявності дитини. Окрім того, можуть бути встановленні підстави для відстрочки від призову на строкову військову службу, якщо в призовника є захворювання, які унеможливлюють проходження військової служби.

? Повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК)

Повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається, про придатність чи непридатність призовника до строкової служби.

? Повістка-призов на строкову військову службу

У такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Окрім того в такій повістці зазначається, що при собі необхідно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також, обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (при наявності).

? Мобілізаційне розпорядження

Такий вид повістки вручається військовозобов'язаним особам, котрі пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації. У мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов'язок з'явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Порядок вручення військових повісток

Відповідно до пункту 56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року № 352 оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Окрім того, повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Повістка має бути вручена особисто або уповноваженими особами повинен бути складений акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків.

У разі надходження на підприємство листа з територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідальний за ведення військового обліку зобов’язаний вручити повістку військовозобов’язаному працівнику під підпис.

Якщо працівник відмовляється від отримання повістки, то відповідальна особа за ведення військового обліку має скласти акт про відмову від підпису та отримання повістки і відправити його до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Законодавством чітко не визначено де саме має відбуватися вручення повісток, а тому вручення повістки на вулиці, блокпостах, за місцем проживання тощо не є незаконним. Основна умова - встановлення особи, якій вручається така повістка, що здійснюється на підставі документів, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення водія тощо).

Повістки уповноважені вручати:

 • співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки (тепер так називають військкомати);
 • представники органів місцевого самоврядування;
 • керівники навчальних закладів;
 • роботодавці.

Чи мають повноваження вручати повістки працівники поліції? У згаданій постанові Кабміну серед уповноважених видавати повістку поліцейських немає. Юристи також зазначають, що правоохоронці не мають права вручати повістку, але можуть бути присутніми при цьому. Якщо водія, приміром, зупинила патрульна поліція, у неї немає повноважень давати повістку — вручений таким чином документ можна оскаржити в суді. Про функції, покладені на Нацполіцію, — далі в тексті.

?? Алгоритм дій під час отримання повістки

Попри те, що багато пов’язаних із повістками моментів неврегульовано — наприклад, місце та спосіб їх отримання, — загальний порядок дій такий.

Перед тим як вручити повістку, уповноважений має встановити особу на підставі документів (при цьому не всі особи мають право вимагати у вас документи, — якщо коротко, може Нацполіція та люди, визначені комендантом, зокрема працівники військкомату). На час воєнного стану громадяни зобов’язані мати при собі український паспорт. Його потрібно пред’явити представникам військкомату на вимогу, щоб підтвердити особу отримувача повістки. Якщо при собі документів не буде, людину ймовірно відвезуть до поліційного відділку.

Після отримання повістки варто уважно її перечитати. Перевірити, чи вона оформлена належно.

Що має бути вказано у повістці:

 • ПІБ отримувача, адреса проживання, реквізити розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
 • адреса ТЦК та СП, куди потрібно прибути;
 • вид повістки;
 • перелік документів, які потрібно із собою мати;
 • ПІБ, підпис, печатка керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Переглянути шаблон повістки можна в додатку № 5. На практиці документи можуть дещо різнитися за формою та змістом, залежно від того, який територіальний центр їх видає. Навіть у межах області формулювання в повістках від міського та районного військкоматів будуть відрізнятися. Тут треба зважати на зміст повістки, тобто мету припису з’явитися у військкомат: на звірку даних, проходження медкомісії чи на відправку.

Якщо документ заповнено з помилками, людина може відмовитися від повістки, краще — у присутності кількох свідків. Наприклад, неправильно вказали її ПІБ або прізвище керівника територіального центру. У такому разі варто ввічливо про це зауважити, тоді уповноважені складають акт про відмову від отримання повістки з підписом людини, свідків та уповноваженого і передають його до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, також можуть скерувати до правоохоронних органів, де встановлюватимуть всі обставини та підстави відмови.

Вписувати інформацію в повістку при людині — протиправно. Все має бути заповнено та підписано у військкоматі до вручення.

Якщо людина заповнює порожній бланк з підписом і печаткою керівника територіального центру, можна фіксувати такі дії (на відео, викликати юриста), а потім оскаржити їх через складання відмови від повістки.

Однак на практиці заповнення порожніх бланків трапляється досить часто, а оскаржують це рідко, власне схожого досвіду в наших юристів не було.  

Пояснити це можна так:

«У законодавстві не вказано, що повістка має бути заповнена у приміщенні військкомату. Через таку законодавчу колізію маємо суперечності. Чіткої норми немає, тому і є випадки заповнення порожніх бланків. Але повістка виписується на підставі розпоряджень територіального центру комплектування та соціальної підтримки, підписується його керівником. Тобто це робиться завчасно. У постанові вказано, що є перелік осіб, які мають право на вручення повісток, лише на вручення. Таким чином, заповнювати вони їх не можуть.


Якщо є акт відмови — з’ясовуватимуть всі обставини. Визначатимуть, чи справді були порушення у порядку вручення чи у самій повістці (помилки, заповнювали „на ходу“), чи є докази, що підтверджують це (свідки, відео). Серед ризиків — фактично це підвищена увага до такої людини, прискіпливе ставлення, обов’язок з’явитися до військкомату та надати пояснення щодо ситуації. Нікому не подобається, коли вказують на помилки чи порушення».

Якщо не вдається скласти акт про відмову, — наприклад, людина вже підписала повістку, — можна зазначити свої зауваження на «корінці», який відривають і заносять у військкомат, а потім оскаржити це.

Якщо повістка заповнена правильно та не містить помилок, людина її зобов’язана прийняти, підписатись, а у вказаний у документі термін з’явитися у територіальний центр. У середньому через два-три дні після вручення. Стаття 65 Конституції визначає захист суверенітету України як один з обов’язків громадян, тож відмовитися підписувати повістку, якщо не було порушення законодавства, не можна.

Якщо людина обмежено придатна до служби чи навіть непридатна, вона однаково зобов’язана прийти до центрів комплектування та підтвердити це, надати відповідні документи.

Поважними причинами (має бути документально підтверджено) для неприбуття до призовних дільниць у вказаний час є:

 • потрапляння під вплив надзвичайної ситуації, яка виникла під час призову і стала перешкодою своєчасному прибуттю;
 • смерть або тяжка хвороба близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата або сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.

Відповідальність за нез’явлення за повісткою про виклик до військкомату

Якщо людина у зазначений у повістці час не прийшла у військкомат, це вважають порушенням правил мобілізації. За це передбачено такі санкції:

? За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію винна особа може бути пртягнута до адміністративної відповідальності відповідно до статті 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (штраф в розмірі від 1700 до 3400 грн (3400–5100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії)

Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобов?язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (статті 259 та 262 КУпАПчастина третя статті 38 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу").

? За ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, винну особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за статтею 335 Кримінального кодексу України.

? Статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (позбавлення волі строком від 3 до 5 років, якщо людині вручили «бойову» повістку, тобто на відправку, після проходження медкомісії та із зазначенням військової частини, куди вона відбуває і вона не прийшла на збори).

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до сектору «Іванківське бюро правової допомоги» відділу надання безоплатної правової допомоги Вишневського МЦ з НБВПД, що знаходиться за адресою смт Іванків,                 вул. Івана Проскури, 26, телефон (045) 91 5-41-64          

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи бажаєте Ви щоб на території Поліської ТГ увімкнули вуличне освітлення?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь